امروز دوشنبه 04 مهر 1401 ساعت 03:26:50

دوربین خبر

کد مطلب : 5291 -تاریخ انتشار : یکشنبه 14 آبان 1396 -ساعت : 11:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مازندران راه اسلام را 14 آبان برای خود برگزید و تشییع حکومت علوی را بنیان نهاد

دوربین خبر گزارش می دهد:

مازندران راه اسلام را 14 آبان برای خود برگزید و تشییع حکومت علوی را بنیان نهاد

به گزارش دوربین خبر

14 آبان به عنوان روزی برای شناساندن زبان، لباس و آداب و رسوم مردم مازندران و رونق صنعت گردشکری فرهنگی نام گرفته شد.
براساس بخشنامه سال 1388 سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر انتخاب روزی با عنوان روز مازندران ، پژوهشگران و فعالان حوزه فرهنگ و تمدن استان با هم اندیشی و همفکری 14 آبان را به خاطر بیعت مردم مازندران با حسن بن زید علوی بنیان گذار نخستین حکومت شیعی علوی به نام روز مازندران انتخاب کردند.
بیعت مردم مازندران با حسن بن زید علوی در 14 آبان سال 243 شمسی مطابق با عید سعید فطر 250 هجری قمری رخ داد.
پیش از این نامگذاری ، اجرا و احیای برخی رسوم و سنت ها به برخی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها و تعدادی موسسات خلاصه می شد اما این روند با تغییر اکنون به یک جریان منسجم مبدل شد.
اکنون حدود 70 تشکل و سازمان های مردم نهاد و موسسه فرهنگی که در عرصه فرهنگ و هنر در سطح کشور فعالیت می کنند با تشکیل بنیاد هم اندیشان تبری در مرکز کشور اجرای آئین ها و رسوم مربوط به مازندران را پیگیری و اجرا می کنند و قدم در راه حفظ و احیای این بخش از فرهنگ و تمدن استان گذاشتند.
از این جهت ثبت روزی با عنوان این استان باعث گرد هم آمدن جمعی از علاقه مندان احیای سنت های فراموش شده و حفظ آیین ها و ارزش های فرهنگی زاد بوم خودشان شده است.
روز مازندران بهانه ای است برای کنارهم بودن، سرودن ، گفتن و شنیدن. حالا هرکسی و گروهی که دل درگروه فرهنگ و سنن تاریخی و تمدنی خود دارد به ابتکار و سلیقه اش برای گرامی داشت این روز قدمی بردارد.
ستاد بزرگداشت روز مازندران اجرای برنامه های امسال برای گرامیداشت این روز را از پنجم تا چهاردهم آبان در دستور کار خود قرار داده است که رونمایی از 20 جلد کتاب نویسندگان مازنی ، بزرگداشت روز مازندران در مدارس و دانشگاهها ، همایش های دشون پزان و تیرماه سیزده شو (لال شو) از جمله برنامه هایی است که این ستاد همه ساله در دستور کار خود قرار می دهد.
اثبات فرهنگ مازندران در روز مازندران
در دوران کنونی صنایع و بسیاری از منابع فسیلی دیگر جوابگوی اقتصاد بیمار جامعه‌ مان نمی‌شود و حال برای افزایش رونق اقتصادی باید به دنبال راهکارهای دیگری همچون اقتصاد و صنعت فرهنگی باشیم و از این طریق نیز بتوانیم فرهنگ و آداب و رسوم خود را به جهانیان بشناسانیم و نیز از این طریق آداب و رسوم و فرهنگ ملی خود را نیز می ‌تواند به دیگران معرفی کند.
روز ۱۴ آبان نیز به عنوان روز ملی مازندران می ‌تواند آغازی برای مردم مازندران باشد تا از این طریق بتوانند خود را از نظر فرهنگی و هنری به اثبات برسانند.
سیروس مهدوی محقق تاریخ و فرهنگ عامه مازندران در گفتگویی گفت: برای تعیین روزی ملی در مازندران، چهار نفر عازم تهران شدیم تا بتوانیم برای شناساندن فرهنگ و آداب و رسوم و فرهنگ در میان مردم نیازمند روزی ملی در مازندران بود.
وی با بیان اینکه مازندران در روز ملی خود می ‌تواند استقلال خود را حفظ کند، افزود: طی بررسی‌ های انجام شده در گذشته در روز ۲۵ ماه مبارک رمضان در سال ۲۵۰ هجری قمری که معادل ۱۴ آبان ماه روزی بود که نخستین حکومت مستقل علویان در جهان اسلام در استان مازندران انتخاب شد که جنبه جهانی داشت.
مهدوی درباره جنبه جهانی حکومت علویان در ۲۵ رمضان سال ۲۵۰ هجری قمری، گفت: مازندران خودش به طور مستقل توانست راه درست اسلام را در روز ۱۴ آبان انتخاب کند که به مناسبت این روز این استان به خود می‌بالد که توانسته شخصت واقعی خود را بدست آورد و مهر ولایت را در این روز انتخاب کرد.
سنت های روز مازندران با حال و هوای ماه صفر
علی رمضانی پاچی محقق و پژوهشگر فرهنگ مازندران در گفتگو با گفت: از سال 1388 و با نامگذاری 14 آبان به عنوان روز مازندران برنامه ریزی برای اجرای فعالیت های احیای رسوم و سنت مازنی رقم خورد.
وی افزود: با توجه به ضرورت و اهمیت سنت و آداب مازندران براساس تصمیم ستاد بزرگداشت روز مازندران در طول یک هفته این برنامه ها اجرا می شود.
رمضانی پاچی گفت: در این مدت یک هفته ای با حضور مجموعه ها و تشکل ها ، برنامه هایی با رنگ و بوی محلی و بومی ویژه مازندران در شهرستان ها برگزار می شود.
محقق و پژوهشگر فرهنگ مازندران افزود: با توجه به قرار گرفتن روز مازندران امسال در ایام عزاداری ماه محرم و صفر برنامه های این روز نیز رنگ و بوی این ماه به خود می گیرد.
رمضانی پاچی گفت: برگزاری تعزیه های سنتی ، امیری خوانی ، شونیشت و حضور برگزار کنندگان با لباس و پوشش محلی از جمله برنامه های امسال روز مازندران است.
استقبال پرشور مازندرانی ها از برنامه های روز مازندران

حسن پور یکی از مورخان مازندران درباره روز مازندران در گفتگو با گفت: تجربه برگزاری مراسم روز مازندران در این سال ها نشان داده است که مردم علاقه مند به آداب و رسوم سنتی هستند و این علاقه نیز گام برداشتن در مسیر گردگیری از آب و رسوم و فرهنگ بومی را روان تر می کند.
وی افزود: خودجوشی و مردمی شدن برگزاری برنامه های روز مازندران مورد تاکید ستاد بزرگداشت هفته مازندران است تا از این طریق حفظ سنت و رسوم کهن مازندران به حس و وجدان جمعی در استان تبدیل شود.
این مورخ مازندرانی حضور واستقبال مردم مازندران برای شرکت در مراسم روز مازندران را نشان دهنده تشنگی جامعه در خصوص سنت و تمدن استان خویش بیان کرد.
14 آبان، روز نمایش فرهنگ و آداب و رسوم مردم مازندران
حسین اسلامی ساروی محقق تاریخ مازندران و رئیس پژوهشکده ساری شناسی درباره روز مازندران می گوید: در روز ملی باید زبان، لباس، فرهنگ، باورها، غم و شادی مطرح شود.
وی افزود: نباید صنعت مازندران به صنعتی سیمانی و پالایشگاه و نفت و پزشکی تبدیل شود چراکه مازندران کشاورزی و دامپروری نیز دارد و نیز از صنایع دستی غنی برخوردار است که باید این استان را به صنعت گردشگری فرهنگی سوق داد.
اسلامی گفت: برای رسیدن به صنعت گردشگری فرهنگی در مازندران یک هفته را تا 14 آبان برای معرفی این استان قرار دهیم و باید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران بیشتر در این زمینه حمایت کند.
حال که نامگذاری روزی با عنوان روز مازندران در تقویم کشور باعث ایجاد چنین حرکت انسجام بخش گروه ها و تشکل ها برای حفظ و احیای رسوم و سنت های قدیمی مازندران شده است، دبیرخانه بزرگداشت روز مازندران باید چشم اندازی داشته باشد تا این برنامه های فرهنگی و بومی با حضور پر رنگ تر مردم اجرا شود.


منبع : باشگاه خبرنگاران


لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : مازندران راه اسلام را 14 آبان برای خود برگزید و تشییع حکومت علوی را بنیان نهاد

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir