امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 20:03:22

دوربین خبر

کد مطلب : 5345 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 17 آبان 1396 -ساعت : 08:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اقتصاد دریامحور پیشران توسعه مازندران

ایرج نیاز آذری در یادداشتی به دوربین خبر:

اقتصاد دریامحور پیشران توسعه مازندران

به گزترش دوربین خبر،استاندار اسلامی با تجربه ای که در توسعه سواحل دارد برای ثروت‌آفرینی و اقتصاد دریای مازندران راهبرد_ویژه‌ای دارد. راهبردی که نیازمند کنش فعالانه دانشگاهیان، بازیگران اقتصادی و علاقمندان به توسعه استان مازندران می‌باشد...بخوانیید...با دوربین خبر همراه باشیید...

به گزارش دوربین خبر،

✅ اقتصاد دریامحور پیشران توسعه مازندران

مهندس اسلامی استاندار_جدید مازندران در آیین معارفه خود با تاکید بر اقتصاد_دریامحور، گزینه تازه‌ای وارد ادبیات اقتصادی و توسعه‌ای استان مازندران نموده است. مهندس اسلامی که تجربه دبیری "ستاد توسعه‌سواحل‌مکران" به عنوان یکی از راهبردهای مهم اقتصادی کشور را عهده‌دار بود، برای ثروت‌آفرینی و اقتصاد دریای مازندران راهبرد_ویژه‌ای دارد. راهبردی که نیازمند کنش فعالانه دانشگاهیان، بازیگران اقتصادی و علاقمندان به توسعه استان مازندران می‌باشد.

واقعیت این است که بنا به دلایل داخلی و خارجی در سیاست‌گذاری‌های توسعه منطقه‌ای در نیم قرن اخیر به دریای مازندران به عنوان منبع اقتصادی و ثروت‌آفرینی نگاه نشده و در مطالعات قبلی آمایش سرزمین، نگاه تقلیل‌گرایانه نسبت به دریا وجود داشت، اما خوشبختانه در مطالعات جدید آمایش سرزمین، بر ایجاد صنایع_دریایی و شیلاتی و اتکا حداکثری به دریا با تمامی مختصاتش تاکید شده‌است. همچنین در برنامه ششم توسعه بر این مهم که هم‌اکنون زمان سرمایه‌گذاری بیشتر معطوف به اقتصاد_دریامحور است زمینه خوبی برای توسعه استان های شمالی به ویژه استان مازندران است. همجواری استان مازندران با کشورهای حاشیه دریای خزر و نزدیکی به پایتخت و دسترسی آسان به جاده‌های ترانزیتی و شریانی کشور امکان سرمایه‌گذاری‌های بالادستی و زیربنایی در این منطقه از میهن اسلامی را در راستای اقتصادمقاومتی دوچندان می‌نماید.

بی‌گمان آینده گردشگری، صنایع، معادن و کشاورزی استان مازندران به #صادرات گره خورده است و مازندران که حلقه اتصال در کریدور شمال - جنوب است می‌تواند از بیشترین مزایای توسعه_بنادر، ایجاد_صنایع_دریایی و ساماندهی_سواحل برخوردار شود. لذا می‌توان ادعا کرد که اقتصاد دریامحور می‌تواند پیشران توسعه_مازندران باشد.

برای نگارنده که همواره ملی‌سازی ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان مازندران یک دغدغه بود، این راهبرد مهندس اسلامی شوق آفرین است. اگر مهندس اسلامی استاندار نکته‌سنج مازندران بتواند اقتصاد دریامحور را به عنوان گفتمان واحد و مسلط اقتصادی استان نزد کنشگران قدرت و بازیگران اقتصادی نهادینه و تدبیر نمایند، آنگاه جهش_اقتصادی_مازندران را به خوبی رقم زده‌است. پارادیم، مختصات و ویژگی‌های اقتصاد دریامحور نیازمند واکاوی و تحلیل‌های فنی، حقوقی و اقتصادی بیشتری است که مستلزم مشارکت صاحب‌نظران است.

✍️ #ایرج_نیازآذری/ رئیس دفتر مجمع نمایندگان استان مازندرانلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : اقتصاد دریامحور پیشران توسعه مازندران

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir