امروز سه شنبه 15 آذر 1401 ساعت 13:16:12

دوربین خبر

کد مطلب : 5433 -تاریخ انتشار : شنبه 20 آبان 1396 -ساعت : 07:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سرویس حمل و نقل شهری در بابل قدیم/صمد صالح طبری

سرویس حمل و نقل شهری در بابل قدیم/صمد صالح طبری

به گزارش دوربین خبر،

✍???? #صمد_صالح‌طبری *

در دهه‌های سی و چهل، دو دستگاه #اتوبوس_قدیمی موسوم به #تو_شهری در دو خیابان اصلی شهر بابل با بهای #یک_ریال مردم را در خیابان‌های #بازار (سعیدالعلما و امام خمینی) و #پهلوی (مدرس فعلی) جا‌به‌جا می‌کردند.

مقصد و مبدا اتوبوس‌های توشهری در خیابان بازار، ایستگاه شاهی (میدان شهید کارگر) و ایستگاه کیاکلا (میدان شهید بزاز) و در خیابان پهلوی، میدان مجسمه (ولایت) و میدان باغ فردوس بود.

پرداخت #وجه_کرایه به راننده یا شاگرد راننده این توشهری‌ها یک سکه #یک_قرانی یا دو سکه #ده‌شاهی (۵۰ دینار) به صورت نقدی در هر مسیر بود؛ مسافران بین راهی هم همان یک ریال را پرداخت می‌کردند.

اتوبوس‌های توشهری سابق که به اصطلاح به #اتوبوس‌های_دماغ‌دار معروف بودند، سوخت مصرفی‌شان گازوییل بود که گاهی اوقات با #هندل روشن می‌شدند.

ضرب‌المثلی در دهه ۴۰ بین بابلی‌ها رواج داشت به این مضمون؛ " اگر تاکسی گرونه، اتوبوس یک قرونه "

در گذشته برای نخستین بار فقط #دو_دستگاه_تاکسی در بابل فعالیت‌های خودشان را در سطح شهر آغاز کردند و به تدریج تعداد تاکسی‌ها افزایش یافت.

از نکات جالب این بود که تاکسی‌ها برخلاف این روزها که در ایستگاه متوقف می‌شوند و مسافر به سراغ آن‌ها می‌رود، در دهه‌های سی و چهل رانندگان تاکسی در قبال دریافت ۵ ریال در #سطح_شهر و حتی #کوچه‌ها و #محلات شهر حرکت می‌کردند تا مسافران را به مقصدشان برسانند.

نرخ کرایه تاکسی در بابل ۵ ریال بود، که هر فردی توان پرداخت این کرایه را هم نداشت و اگر یک شهروند متمول مسافت کوتاهی را تاکسی سوار می‌شد مورد تمسخر دیگران قرار می‌گرفت؛ که چرا باید برای یک مسیر چند دقیقه‌ای مثلا از #چهارراه شهدا تا چهارسوق، یا شهرداری تا شهربانی باید ۵ ریال هزینه کند.

همچنین برای رفاه عموم، با همکاری #شهربانی همه شب یک راننده تاکسی با یک دستگاه تاکسی از ساعت ۹ شب تا ۶ صبح روز بعد در شهربانی بابل کشیک بود تا در مواقع_اضطراری به یاری شهروندان بشتابد.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : سرویس حمل و نقل شهری در بابل قدیم/صمد صالح طبری

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir