امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 19:38:49

دوربین خبر

کد مطلب : 5461 -تاریخ انتشار : یکشنبه 21 آبان 1396 -ساعت : 07:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن
چرا برای مدیریت جنگلهای هیرکانی، ناتوان هستیم

رضا شیخ پور

چرا برای مدیریت جنگلهای هیرکانی، ناتوان هستیم

به گزارش دوربین خبر،باید با صراحت بیان کنم که با هرگونه خروج چوب از جنگلهای هیرکانی و از ابتدای سال 97، مخالف هستم؛ زیرا قاچاق (قطع و حمل غیرمجاز درختان) از این جنگلها به حد بحران رسیده است

به گزارش دوربین خبر

ابتدا باید با صراحت بیان کنم که با هرگونه خروج چوب از جنگلهای هیرکانی و از ابتدای سال 97، مخالف هستم؛ زیرا #قاچاق (قطع و حمل غیرمجاز درختان) از این جنگلها به حد بحران رسیده است. لذا باید بهره برداری رسمی به صفر برسد تا تکلیف کارگاه های چوب بری متخلف نیز برای همیشه روشن شود. این یک اقدام سلبی و ابتدائی برای مبارزه با تخلف در جنگل است چون به نقطه ای رسیده ایم که فقط اینگونه می توانیم اراده ارکان قضائی و انتظامی حاکمیت را در ارتباط با حفظ انفال، در معرض قضاوت افکار عمومی قرار دهیم؛ حتی اگر سه سال هم چنین فرصتی برای تنفس و استراحت قاچاقچیان داده شود چه بسا که منجر به ترک اعتیاد آنان برای قاچاق شود!

اما در بُعد ایجابی، باید با دقت بررسی شود که چرا هنوز دستورالعمل جامعی برای تهیه طرح های جایگزین مدیریت جنگل ارائه نشده است! وقتی که عضوی از شورای عالی جنگل که قبلاً مدیر محیط زیست یکی از استان ها بوده ناگهان با انتشار متنی در فضای مجازی، دیدگاه خود را منقلب کرده و خود را در اردوگاه مخالفان توقف بهره برداری معرفی می کند، باید به این نتیجه رسید که مدیریت سازمان جنگلبانی ایران، بیمار است! وقتی که وزیر به خاطر ماندن در جایگاه وزارت، حاضر می شود در برابر نمایندگانی از قوه مقننه، کوتاه بیاید و بخشنامه های خود را زیر سوال ببرد و توقف بهره برداری چوبی از میراث طبیعی هیرکانی را به هوا بدهد و حتی پا را فراتر بگذارد و دستور تبدیل مراتع ایران به باغ را صادر کند، یعنی جای مدیریت منابع طبیعی در زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی نیست!

ما با پدیده عجیبی مواجه هستیم که همه جنگل را فرصتی برای رسیدن به امیال خود قرار می دهند! یکی در بدنه مجری طرح های جنگلداری قرار دارد و انتظار دارد جنگل در خدمت سلیقه او و خواسته های شرکت بهره بردار قرار داشته باشد! یکی مدرس دانشگاه است و انتظار دارد همکارش بیاید مدیریت جنگلبانی را بر عهده بگیرد تا شق القمر کند! یکی هم تفکراتش کاملاً فسیلی شده و گمان می برد طرح های جنگلداری فعلی همچنان نجات بخش است! یکی هم در جایگاه نماینده مجلس است و سعی میکند با دروغگوئی برای حفظ پایگاه رأی خود، نقشی همچون دایه مهربان تر از مادر برای جنگل را به نمایش بگذارد و پرسنل مجریان طرح های جنگلداری را گول بزند!

حل مشکل مدیریت میراث طبیعی هیرکانی فقط در یک صورت آغاز خواهد شد؛ توقف کامل بهره برداری چوبی از جنگل برای مدتی هر چند کوتاه و اصلاح ساختار تشکیلاتی مدیریت منابع طبیعی کشور.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : چرا برای مدیریت جنگلهای هیرکانی، ناتوان هستیم

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir