امروز شنبه 12 آذر 1401 ساعت 00:03:07

دوربین خبر

کد مطلب : 5478 -تاریخ انتشار : یکشنبه 21 آبان 1396 -ساعت : 13:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن
120 ساله شد نیما...پدر شعر نو

محمد عظیمی

120 ساله شد نیما...پدر شعر نو

به گزارش دوربین خبر،

نیما صد و بیست ساله شد

شب همه شب شكسته خواب به چشمم
گوش بر زنگِ كاروانَستَم
با صداهاي نيم زنده ز دور
همعنان گشته، همزبان هستم.

21 آبان ماه زادروز نیما یوشیج، پدر شعر نوین ایران است. مردی که از دامنه های البرز به راه افتاد و بر قله‌ی بلند شعر فارسی بنایی مستحکم ساخت تا ساحت تفکر با زبانی تازه مجال حضور یابد و رخوت تکرار مضامین کهنه به بیداری شورانگیز رسد. شراره‌ای که در سد سال قبل با افسانه باریدن گرفت و افسون خوشباشی شعر را با تلنگر هشیاری در خواب پیش از مشروطیت جاگذاشت تا کسانی که به رشد و حرکت می اندیشند از برکت چشمه‌ی شعرش بنوشند و زلالی‌اش را در شریان زندگی تکثیر کنند.

21 آبان برای اهالی شعر پویا، آغاز سرودخوانی روز شعر نوین ایران بوده و همانگونه که تاریخ دیرسال شعر ما وامدار تلاش قله‌نشینانی چون فردوسی، خیام، مولوی، سعدی، حافظ، صائب و ... است، باید سپاسگزار نیما یوشیج باشد.

هرچند دانشکده‌های ادبیات فارسی گام‌های مثبتی در معرفی و تحلیل آثار نیما یوشیج برداشته‌اند و نسل جدید آموزشی اقبال بیشتری به شعر امروز دارد اما شایسته نیست که فارغ‌التحصیل زبان و ادبیات فارسی به شناخت لازم از شعر معاصر نرسد و همین می تواند دلیل متقنی بر عدم ظهور شاعران پیشرو از مراکز آکادمیک باشد.

سازمان علمی،‌‌ فرهنگی و تربیتی سازمان ملل‌متحد (یونسکو) نام نیما‌‌ یوشیج را به مناسبت یکصدمین سال تولد، در لیست مشاهیر جهان ثبت کرد، اما هنوز شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی نام نیما را در تقویم رسمی کشور قرار نداده‌است. تاسف‌بارتر آنکه خانه‌ی نیما در تهران که می‌تواند موزه‌ای درخور و شایسته برای شعر معاصر باشد، علی رغم ثبت ملی همچنان بلااستفاده و در اختیار مالک خصوصی می باشد و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی‌و‌‌ گردشگری و شهرداری تهران که شایسته‌ترین متولیان حفظ آثار تاریخی و یادمان‌های فرهنگی می باشند، در این رابطه فعالیتی ننموده‌اند. کاسبکاران آثار نیما هم با دستکاری آثار، چاپ غلط، ادعاهای دروغین و کتاب‌سازی زمینه‌های درست شناخت این شاعر بزرگ را مخدوش کرده‌اند و آنچنان که شایسته است، نسل امروز از فعالیت‌ها و آثار فراوان نیما در زمینه‌ی شعر، داستان، نمایشنامه، نقد ادبی و ... آگاه نیست که نیازمند همتی تازه می‌باشد.

توجه به شعر، ادبیات و فرهنگ هر سرزمین طلیعه‌ی شناخت، ماندگاری و رشد است و نیما با شعر و نوشته‌هایش، بر قله‌ی دانایی هماره خواهد درخشید.


✔️ به مازندنومه اعتماد کنید⬅️سرعت➕صحت➕دقت↙️

???? https://t.me/mazandnumeلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : 120 ساله شد نیما...پدر شعر نو

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir