امروز چهار شنبه 25 فروردین 1400 ساعت 18:38:39

دوربین خبر

کد مطلب : 5701 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 02 آذر 1396 -ساعت : 21:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اعلام واردات برنج  توسط وزیر جهاد کشاورزی موج ناامیدی را میان محققان برنج به همراه داشته است/بازار داغ دلالان وارداتچی برنج و فریاد کشاورز که راه به جایی ندارد

قربانعلی نعمت زاده محقق برنج کشور:

اعلام واردات برنج توسط وزیر جهاد کشاورزی موج ناامیدی را میان محققان برنج به همراه داشته است/بازار داغ دلالان وارداتچی برنج و فریاد کشاورز که راه به جایی ندارد

به گزارش دوربین خبر،
نعمت زاده رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری طبرستان  گفت:امسال در هفته پژوهش رقم روشن معرفی می شود که 9 تن عملکرد دارد و مانند طارم زودرس بوده و معطر می باشد که انقلابی در تولید برنج است .
این محقق برجسته برنج کشور افزود:متاسفانه شنیدیم وزیر کشاورزی اعلام کرده اند از اول آذر تا تیر 97 واردات برنج آزاد شده و این فشاری مضاعف را بر محققان برنج تحمیل کرده است .
او تصریح کرد:انتشار این خبر موجی از نگرانی را در میان محققان ایجاد کرده است .
نعمت زاده با انتقاد شدید از اعلام خبر آزادسازی واردات برنج خاطرنشان کرد:انتظار می رود وزیر که پدر علمی و پژوهشی تولیدات کشاورزی اند مدافع تولید باشند و جای پرسش باقی است که چرا راحت و بی تفاوت به عنوان سخنگوی وزارت بازرگانی عمل می کنند .! 
قربانعلی نعمت زاده گفت:بحث اقتصاد مقاومتی امنیت شغلی و کاهش خروج روستاییان از روستاها پس کجاست؟
او در ادامه افزود:تعرفه برنج که در سال 84 صدو 50درصد بود به 20 درصد می رسد .
وی با اشاره به آخرین اخبار در خصوص میزان برنج وارداتی به کشور بیان کرد:اکنون بیش از 2 میلیون تن برنج تولید می شود و این موضوع اهمیت دارد که چرا درب واردات مملکت باز شده است؟
او در ادامه افزود:بیش از 644هزار تن در شش ماهه نخست امسال وارد شد که به بازار ضربه زده است .
این محقق برنج خاطرنشان کرد:با این روند واردات، کشاورز چه باید کند؟
قربانعلی نعمت زاده  با اشاره به خسارت باغداران مرکبات تصریح کرد:اندکی بارقه امید کشاورز زنده شده بود در یکماه اخیر ،اما با این خبر و روند وجود برنج تولیداتی داخل و خرید و فروش برنج به صورت چک چه کسی پاسخگوست؟
قربانعلی نعمت زاده محقق برنج ندا و نعمت  با تاکید بر. رواج چک بازی بازار برنج گفت:آیا آقای وزیر حقوق خود را حاضر است 4 ماه بعد بگیرد؟
وی با اشاره به تولید برنج و بها ندادن به تولیدات داخل تصریح کرد:رزق کشاورز وابسته به فروش برنج است و باید پرسید چگونه با این روند و اقدامات دولت کشاورز در میدان تولید حمایت شود؟ 
این مسئول گفت:وزیر جهاد نقشی در بازار تولید محصول ندارد .
وی افزود::چرا مردم به تبدیل زمین و اراضی کشاورزی  روی آوردند؟وقتی واردات بیشتر باشد چه بلایی بر سر تولید می آید؟
او در ادامه انتقاد از وجود نابسامانی تولید،فروش و بازرگانی برنج. خاطرنشان کرد:نمایندگان مجلس باید در این زمینه پاسخگو باشند.
نعمت زاده افزود:در 5 سال گذشته نرخ تجمعی تورم را اعلام کنند که چند درصد است و باید به تاثیرات فرهنگی و حقوقی حاشیه نشینی. نیز در این ارتباط اشاره کرد .
نعمت زاده همچنین گفت:در تنگنا قرار دادن تولید کننده و تنگ کردن عرصه به کشاورزان فشار وارد می کند.
او از تهیه  نامه ای برای مجمع نمایندگان خبر داد و افزود:با واردات بیش از 600 هزار تن. برنج  تا شب عید و پس از آن چگونه حمایت از تولید در راستای اقتصاد مقاومتی صورت می گیرد؟


صدای کشاورز را چه کسی فریاد زند؟


این محقق برنج با بیان اینکه راه وارداتدبرای تحقیقات با بی حمایتی ها ناامیدی را ایجاد کرده است گفت:با این اوصاف چرا باید تولید رقم با کیفیت مناسب در آزمایشگاه های تحقیقاتی داشت؟
او بیان کرد:کشور نیاز به تامین امنیت غذایی دارد و امنیت غذایی تنها مقابله با داعش نیست و با واردات بی رویه برنج متاسفانه دولت ها به رقیب کشاورزان تبدیل شده اند.
رئیس موسسه ژنتیک و زیست فناوری طبرستان افزود:نمایندگان موظف به پیگیری هستند و باید پاسخگوباشند .
قربانعلی نعمت زاده با اشاره به اینکه ما سند کشاورزی نداریم ولی به عنوان قطب کشاورزی تولید برنج چشم اندازش در کشور چه می شود گفت:تنها در مزرعه و کلاس درس کار نکردم. و پاسخگو در خصوص نابسامانی وضع تولید برنج را مسئولان باید پاسخگو باشند!
این محقق برنج در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص انجام مکاتبات با مسئولان بالادستی گفت:مکاتبات در گذشته نیز فریاد بود و انگار برخی مسئولان نسبت به فریادها بیهوش شده اند.
او گفت:اشتغال باید در عرصه. واقعی ایجاد شود و حضور تعداد زیاد فارغ التحصیلان کشاورزی خود گواه سردرگمی عرصه کشاورزی است.
نعمت زاده افزود:با وجود نقش و اهمیت کشاورزی در تامین امنیت غذایی این موضوع همواره در دولت ها به فراموشی سپرده شده است و دولت به صنعت و خودرو سازی بیش از کشاورزی اهمیت داده است.
این مسئول گفت:نامه نگاری با دفتر مقام معظم رهبری نداشتم اما گزارشی مفصل تهیه خواهم کرد.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : اعلام واردات برنج توسط وزیر جهاد کشاورزی موج ناامیدی را میان محققان برنج به همراه داشته است/بازار داغ دلالان وارداتچی برنج و فریاد کشاورز که راه به جایی ندارد

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir