امروز یکشنبه 10 مهر 1401 ساعت 03:21:11

دوربین خبر

کد مطلب : 82 -تاریخ انتشار : جمعه 03 دی 1395 -ساعت : 18:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ماموریت حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس جمع آوری اسناد و مدارک حوزه دفاع مقدس و حفظ این گنجینه هاست

سردار ملکی در گفتگو با دوربین خبر:

ماموریت حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس جمع آوری اسناد و مدارک حوزه دفاع مقدس و حفظ این گنجینه هاست

ابلاغ ماموریت ستاد کل،نشر ارزش های انقلابی و ترویج گفتمان شهدا ماموریت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس است.

ماموریت حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس جمع آوری اسناد و مدارک حوزه دفاع مقدس و حفظ این گنجینه هاست.

از زمانی که حفظ آثار مازندران تشکیل شد در راستای ارتقا ماموریت 3اقدام اساسی در استان داریم که شامل انجام ماموریت ها ابلاغی ستاد کل است و در حوزه جمع آوری اسناد فعالیت می نماییم.

در مازندران بیش از 100 درصد برنامه ابلاغی ستاد کل را انجام می دهیم و یکی از اقدامات شاخص تدوین نقش استان مازندران در دفاع مقدس است که ابلاغ ستاد کل به همه استان هاست تا بتوانند نقش خود را در دفاع مقدس پژوهش کنند و خاطرات و آثار را ثبت و ضبط نمایند تا به کتاب تبدیل شود.

تسنیم:چه اندازه استانداری در حمایت از بنیاد حفظ آثار ایفای نقش کرده است و با توجه به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید همکاری ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

کار اجرایی ستاد 3سال پیش آغاز شد.و استاندار جهادی مازندران در سطح بالا همکاری های وسیعی داشته اند که جا دارد از استاندار مازندران قدردانی شود.

در گذشته بودجه برای ستاد تدوین که مسئولیت آن نیز با سردار کمیل از یادگاران 8 سال جنگ تحمیلی است وجود نداشت اما با کمک استانداری مازندران و سایر نهادها مانند کنگره شهدا سپاه کربلا و نهادهای فرهنگی شاهد پیشرفت های مهمی هستیم. و اعتبارات مهمی از استانداری در حال تدوین است و قرار است در دوره2تا5ساله حدود 100 تا 150 عنوان کتاب فاخر با محتوای مناسب و در خور شانیت رزمندگان استان مازندران تقدیم مردم شود.

تسنیم:در تدوین کتاب نقش مازندران و به ویزه مردم مازندران در 8سال دفاع مقدس قصد دارید در چه سطوحی پردازش انجام بدهید تا همه مردم بتوانند حضور مردمی را لمس کنند؟

نقش مردم مازندران در جنگ و دفاع مقدس در اقشار مختلف روحانیان،مبلغان،بسیجیان،نهادها و سازمانها ،جهاد سازندگی وقت،آموزش وپرورش در کتاب آورده می شود.

جهاد مازندران نقش برجسته ای در پشتیبانی و کمک به رزمندگان ارتش و سپاه و بسیج داشت اما مازندران از این نقش آفرینی مردم کتابی ندارد و با جهادیان هماهنگی های لازم انجام شد تا نقش جهاد سازندگی را در جنگ تدوین کنیم و خاطرات افراد درجه یک را در این کتاب مورد توجه قرار خواهیم داد.

علاوه بر این مازندران در ساخت سوسنگرد نقش برجسته ای ایفا کرده است اما یک کتاب فاخر در این زمینه نداریم.

نقش آموزش وپرورش،نقش علوم پزشکی مازندران هم از ویزگی های شاخصی در سطح کشور برخوردار است  و امسال چند کتاب در حوزه آموزش وپرورش چاپ خواهد شد.

در زمینه تدوین کتاب نقش مردم مازندران خاطرات شفاهی فرماندهان را در کنار عملکرد یگان ها به نوشته در می آوریم و تیپ ظفر،تیپ مالک،تیپ جوادالائمه همه دارای ویزگی های برجسته ای بوه اند که نیاز است در کتاب به آن پرداخته شود.

بنا داریم تا امسال حدود 40 تا 50 کتاب را تدوین کنیم.

تسنیم:مردم چگونه می توانند از این کتاب های انتشار یافته و یا در حال انتشار استفاده کنند؟

در مرکز فرهنگی دفاع مقدس کتابخانه تخصصی موجود است و کتاب ها در این مکان در اختیار علاقمندان قرار می گیرد همچنین کتاب ها در بین ارگان ها و مردم توزیع می شود و برخی کتاب ها چاپ می شود.

یکی از کتاب هایی که در استان کرستان براساس خاطرات اینجانب به عنوان یک مازندرانی که سل ها در کردستان بوده است به چاپ رسید کتاب"نبرد کوهساران "است  و روایت خاطرات یک مازندرانی است که سال ها در مریوان ماند و لازم است کتاب فرماندهان جنگ به رشته تحریر درآید و به مردم مازندران قول می دهم که در مدت 2تا5سال بتوانیم 150 جلد کتاب فاخر تقدیم کنیم.

تسنیم:برای علاقمندی نسل سوم انقلاب با خاطرات و رشادت های آن روزها چه می کنید؟

جوان به هنر نیاز دارد.نمایشنامه،فضای مجازی و اشکال مختلف هنری می تواند روایتی از خاطرات باشد برای نسل جوان.در بخش هنری کارهای خوبی انجام دادها یم باید گفت دفاع مقدس یک بحث ملی است و لازم است همه نهادها در دفاع مقدس عملکرد خود را نشان بدهند.

جوان میل به هنر دارد و هنر بهترین راه انتقال مفاهیم و ارزش هاست،فیلم،مستند،فیلم بلند در دستور کار بنیاد قراردارد و ساخت یک فیلم بلند در دستور کار است و با معاون سیاسی استاندار مازندران در اینزمینه جلسه داشته ایم تا بتوانیم نقش مازندران در جنگ را معرفی نماییم و با حضور هنرمندان برجسته کشوری بناست فیلم بلند ساخته شود و امیدواریم با بودجه بندی مناسب در سال 96 بتوانیم این کار را شروع کنیم.

تسنیم:مرکزبنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در شهرستان های مازندران وجود دارد؟

با وجودیکه ابلاغ کشوری در راه اندازی مرکز حفظ نشر ارش های دفاع مقدس در شهرستان ها وجود ندارد اما مازندران از استان های پیشرو است که در این زمینه پیشتاز بوده و تاکنون در 22 شهرستان مرکز حفظ آثار ونشر ارزش های دفاع مقدس راها ندازی شده است.

تسنیم:همیاری نهاهای مختلف فرهنگی تا چه اندازه می تواند به نشر ارزش های دفاع مقدس و ادبیات پایداری کمک کند؟

دفاع مقدس در واقع برگرفته از آموزه های دینی ماست  و با فرهنگ عاشورایی از قرآن و عترتی که علما  آن را آموختند توانستیم 8سال در دفاع مقدس از ولایت دفاع کنیم و اگر آموزه ای دینی و عاشورایی نباشد محکوم به شکست هستیم و رمز پیروزی ما هم در جنگ وحدتو اطاعت از امام زمان و فرهنگ عاشورایی است و اطاعت از ولایت عامل مهمی است که بصیرت می آورد.

در انتقال ارزش ها همه نهادها از ارتش و سپاه گرفته تا صداو سیما،رسانه ها،جهاد سازندگی،علوم پزشکی آموزش وپرورش نقش مهم دارند.

امروز با افتخار باید گفت مازندران پایتخت برپایی یادوارها ی شهداست که باشور و شوق خودجوش مردمی در گرامیداشت یاد رزمندگان در جای جای استان برگزار می شود است و خود مردم پای صحنه می آیند و آنچه را که علما گفته اند مردم حفظ کردند و بدون مردم هم نمی توانیم فرهنگی ارزشی دفاع مقدس را که برگرفته از نهضت عاشورایی است حفظ نماییم و ارگان های مختلف هم در این راستا می توانند ایفای نقش کنند.

تسنیم:در استان مازندران و در شهرهای مختلف مانند آمل و ساری و دیگر نقاط حماسه سازی مردمی وجود داشت که هنو ز به خوبی معرفی نشده است بنیاد آیا در این زمینه هم مسئولیتی دارد؟

در شهرآمل حادثه 6 بهمن یکی از مهمترین مسائلی است که مردم انقلابی در مبارزه با منفقین پای صحنه آمدند.

در مازندران 58 شهید انقلاب داریم و در سای هم این تعداد به 8 نفر می سد و با همکاری اداره کل اطلاعات استان مازندران و انتشار اسنادی از مبارزین انقلابی کتاب نقش مردم ساری آماده است که از مبارزین آن سال ها با انتشار اسناد مصاحبه منتشر خواهد شد و این کتاب امسال به چاپ می رسد.

تسنیم:در حال حاضر مشغول چه اقداماتی هستید؟

در حوزه تدوین نقش مردم مازندران د رانقلاب اسلامی کتاب در حال تدوین است،در حوزه تدوین کتاب نقش مردم استان در سرکوب ضد انقلاب جنگل کتاب هایی را در حال انتشار داریم.

امسال بنا داریم تا در چالوس 3هزار نفر از بزرگان جنگ جنگل را دعوت کنیم و 2 کتاب را معرفی کنیم که درگیری های مردم جنگل را نشان دهد و کتاب سردار محمدی فر که در آن زمان فرمانده سپاه وقت در استان بوده در زمان جنگ جنگل در ماه اسفند به امید خدا رونمایی می شود.و کتاب ها در حوزه یگان های رزم،مردم و نهادها به چاپ خواهد رسید.

یکی دیگر از اقدامات شاخص چاپ کتاب نقش زنان در دفاع مقدس است و تاکنون 600تا700 ساعت مصاحبه از بانوان فعال این عرصه گرفتیم.

تسنیم:سردار کمی هم از دغدغه های مرکز فرهنگی صحبت کنید؟بالخره این مرکز فرهنگی بنا به نقل بسیاری از افراد برجسته مرکزی منحصر به فرد خواهد شد آخرین اقدامات طراحی و ساخت مرکز فرهنگی را تا چه اندازه با پیشرفت روبرو کرده است؟

یکی از تدابیر بنیاد حفظ آثار راه اندازی مراکز فرهنگی بود  و ساخت این مرکز در مازندران ویژه است در استان مازندران بیش از 61 هکتار است که 34هکتار بستر رودخانه و 24 هکتار هم خشکی است وبخشی از فضا نیز باید خریداری شود.

با راها ندازی مرکز فرهنگی سعی داریم تا کل جنگ را به مردم معرفی کنیم. مازندران به دلیل اینکه سالانه حدود 20 میلیون گردشگر دارد یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی بنا شد تا در مرکز فرهنگی طراحی شود و عبور هر گردشگر از ساری برابر با توقف در مرکز فرهنگی شود .

بناست تا در مرکز فرهنگی عملیات والفجر 8 را نشان دهیم تاکنون در فاز یک و دو 75درصد در سازه پیشرفت فیزیکی داشتیم و شهردار ساری نیز به یاری این طرح آمد و حدود 6 و نیم میلیارد تومان برای این کار بودجه اختصاص داد  استانداری هم همین میزان اعتبار در نظر گرفت و تاکنون 29 میلیادر تومان هزینه کردیم.

از 24 طرح تعریف شده تاکنون 14 طرح تمام شد و دیوارهای حائل رودخانه،پل بعثت،حسینیه وداع،اسکله های شهر فاو،آمفی تئاتر روباز و نهرهای سنتی و سدلاستیکی به اتمام رسید.

8طرح دیگر از 35 تا 75 درصد پیشرفت فیزیکی داد و 2طرح دیگر نیز در دست مطالعه است.

در فاز 3 مازندران در گذر تاریخ داریم که در 6هکتار زمین است و شهرداری ساری در این زمینه مطالعات را انجام داده است و قرار است تمدن و تاریخ مردم تبرستان را بیان کنیم و برجستگی های تاریخی مازندران مانند استقبال از تشیع رانشان دهیم و در این زمینه از مورخان برجسته تاریخ کشور استفاده کدریم.

در فاز 2 با محوریت 7تپه  و نقش لشگر 25 کربلا فعالیت می کنیم و در فاز یک ودو موزه ،عملیات والفجر8 و 7تپه حدود 75درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

اگر بتوانیم موضوع فرهنگ دفاع مقدس را با ابزارهای خاص و با اقدام هنرمندان و اندیشه نوجوانان و جوانان ارائه کنیم استقبال خوبی خواهیم داشترمز موفقیت رزمندگان استان در برخورد خوب و مناسب با مردم بوده است و باید اخلاق خوب را گسترش داد تا معرفی مناسب دفاع مقدس صورت بگیرد.

67 یادمان شهدای گمنام در مازندران داریم.

و سوال آخر،هر موقع سردار ملکی بخواهند یاد گذشته کنند و یا به نوعی یاد خاطرات دفاع مقدس داشته باشند بیشترچه خاطره ای در ذهنشان تداعی می شود و دلتنگ چه مکانی می شوند؟

همواره در خلوت به گذشته خودم دلتنگ می شود و به ویژه با یاد پادگان توحید سنندج خیلی دلتنگ می شود.

من برای مازندران خیلی دغدغه دارم و واقعا به نسبت دیگر استان ها هنوز افراد  شاخص خودمان را معرفی نکرده ایم. شهید کشوری را ما معرفی نکردیم افراد دیگری یاد این سردار مازندرانی را گرامی داشتند و فیلم ساختند و برای این سردار مازنی یادواره ای بزرگ کشوری برگزار می شود.و اگر خودم باشم همیشه دوست دارم به یادمان شهدا بروم.

گفتگو :سمیه فقیه


ماموریت حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس جمع آوری اسناد و مدارک حوزه دفاع مقدس و حفظ این گنجینه هاست

ماموریت حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس جمع آوری اسناد و مدارک حوزه دفاع مقدس و حفظ این گنجینه هاست

ماموریت حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس جمع آوری اسناد و مدارک حوزه دفاع مقدس و حفظ این گنجینه هاستلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : ماموریت حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس جمع آوری اسناد و مدارک حوزه دفاع مقدس و حفظ این گنجینه هاست

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir