امروز شنبه 09 مهر 1401 ساعت 14:47:39

دوربین خبر

کد مطلب : 9343 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 06 دی 1396 -ساعت : 19:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
فرار از قرطاس‌بازی آموزش و پرورش/ دانش آموزانی که ماشین می شویند

یادداشتی به مناسبت سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی:

فرار از قرطاس‌بازی آموزش و پرورش/ دانش آموزانی که ماشین می شویند

به گزارش دوربین خبر،سید مهدی سیدی

 می گفت ایام تعطیلات بود. خودم را رساندم به ساحل شهر. یک تعداد نوجوان جلو ام را گرفتند. گفتند آقا اگر اجازه بدهی ماشینت را بشوییم و شما در ازای آن به ما مزد بدهی. عدد ناچیزی می خواستند. خیلی غصه خوردم. گفتم فقر اقتصادی آنچنان شایع شده که این کودکان باید به جای درس خواندن، در این اماکن گردشگری، دنبال یک لقمه نان بخور نمیر باشند. قبول کردم. ماشینم را که شستند، دو برابر آن پولی که می خواستند را به آن ها دادم.

 خیلی تشکر کردند. وقتی خواستند دور بشوند پرسیدم بچه ها، کاش هیچوقت درس خواندن را ترک نمی کردید! آن ها خنده ای کردند و گفتند: آقا! ما محصل هستیم، ولی الان تعطیلات است. تعجب کردم. گفتم خوب! الان باید مشغول تفریح باشید، اینجا چکار می کنید؟ پاسخ دادند مدرسه ما قرار است برای آخر سال تحصیلی مراسمی برای والدین برگزار کند. ما دانش آموزها به گروه هایی تقسیم شده ایم و قرار است هر کدام مان، یکی از قسمت های برنامه را اجرا کنیم. گروه ما مسؤول برگزاری تئاتر است. چون کمبود بودجه داشتیم، به راهنمایی مدرسه، خودمان وارد گود شدیم. در این مدت تعطیلات، برای گردشگران کار می کنیم و پولی می گیریم. بعد همه پول ها را داخل صندوقی می ریزیم و از آن برای خرید لوازم دکور و گریم تئاتر استفاده می کنیم.

این ماجرا شگفت انگیز است. اما محقق ساختن آن نه تنها برای ما محال نیست که راهی جز آن نداریم. ما باید نگاه مان را به توانمندسازی دانش آموزان عوض کنیم. سال هاست که از پیام انقلابی و هوشمندانه امام خمینی (ره) برای راه اندازی نهضت سوادآموزی گذشته است. ایشان در هفتم دی ماه ۵۸ از همگان می خواهد برای ریشه کنی بی سوادی به میدان بشتابند؛ و امروز درصد بی سوادی در کشور به نحو معجزه آسایی ترمیم شده است تا جایی‌که افراد کمی را می یابیم که از خواندن و نوشتن محروم باشند. اما از سوی دیگر با جامعه فارغ التحصیلانی مواجهیم که در بازار بیکاری، سرگردان و حیرانند. هم مصائب و بی تدبیری های اقتصادی، رکود را بر سفره و سرنوشت مردم حاکم کرده است و هم ناتوانی فارغ التحصیلان ما، مجال و امکانی برای کارآفرینی و تولید اقتصادی به دست نمی دهد.

 امام در همان پیام معروفش می نویسد: «وزارت آموزش و پرورش با تمام امکانات به پا خیزد و از قرطاس بازی و تشریفات اداری بپرهیزد». امروز هم اهالی آموزش و پرورش، و هم همه مردم باید در خصوص توانمندسازی دانش آموزان فکر و چاره جویی کنند. باید از قرطاس بازی و بی حالی و خمودگی آموزشی رها شویم و دست به تجربه های طلایی و ارزشمند بزنیم.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : فرار از قرطاس‌بازی آموزش و پرورش/ دانش آموزانی که ماشین می شویند

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir