امروز یکشنبه 10 مهر 1401 ساعت 02:56:41

دوربین خبر

کد مطلب : 97 -تاریخ انتشار : جمعه 03 دی 1395 -ساعت : 19:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پژوهش سراهای خسته /مغزهای خاکستری سردرگم

گفتگو:سمیه فقیه

پژوهش سراهای خسته /مغزهای خاکستری سردرگم

مسئول بسیج علمی با اعلام هرگونه فعالیت سازنده حمایتی از نخبگان جوان و نوجوان گفت:متاسفانه با وجود همکاری های سازنده هنوز به درستی متولیان پژوهشی استان همکاری للازم را در پرورش نخبگان ندارند.

پژوهش سراهای خسته /مغزهای خاکستری سردرگم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری،مسئول بسیج علمی با اعلام هرگونه فعالیت سازنده حمایتی از نخبگان جوان و نوجوان گفت:متاسفانه با وجود همکاری های سازنده با پارک علم و فناوری بسیاری از مدیران پژوهش سراهای دانش آموزی تمایلی برای همکاری علمی با بسیج ندارند.

 

پرورش سرمایه های انسانی و ایجاد زیرساخت ها برای پروش استعدادهای علمی از اهداف توسعه ای در هر جامعه ای محسوب شده و بسیاری از کشورها در این زمینه برنامه ریزی های کلانی در آموزش استعدادهای خاکتری انجام می دهنداهداف و پیشینه فعالیتی بسیج علمی به چه زمانی بازمی گردد؟

سابقه فعالیت بسیج علمی به مرکز حمایت از مخترعین در ستزمان بسیج است که قبل از سال 87 تشکیل شد و اساس شکل گیری سازمان بسیج علمی هم حمایت از مخترعین بسیجی مبتکر بود و در مازندران هم از همین سال فعالیت بسیج علمی و پژوهشی آغاز شد.

در کنار بسیج علمی هم پژوهشکده مطالعات بسیج فعالیت های خود راآغاز کرده است.

تاکنون چه میزان فعال علمی استان مازندران در بسیج علمی عضویت پیدا کردند؟

بالغ بر هزار و300 نفر از فعالان علمی استان در بسیج علمی عضویت پیدا کرده اند و به صورت میانگینهم رنج سنی اعضا 25 سال بوده  و از سن 14 تا 15 سال تا سنین 90 سال در بسیج علمی عضویت دارند.

بسیج علمی در جذب جوانان و به ویژه دانشجویان چه اقدامی انجام داده است؟

برای جذب جوانان لازم است برنامه های جذاب تدارک دیده شودچرا که خواسته ای جوانان امروز با گذشته بسیار متفاوت است و امروز جوانی که فوق لیسانس نانو دارد و یا نخبه مکانیک سیالات است به سمتی گرایش دارد که استفاده از امکانات مناسب را خواستار است و به همین دلیل خواسته ای جوانان اکرئز متفاوت است.

سرمایه های فکری ما جوانانی هستند که سرمایه مملکتند و از مدرسه تا دانشگاه با انجام فعالیت های علمی مشغول فعالیت و تلاش هستند.

برنامه برای استفاده از ظرفیت جانان تدارک دیده شده استتا در ابعاد امنیتی،فرهنگی و سیاسی محرومیت زدایی انجام بگیرد.

آیا بسیج علمی در جذب طیف های مختلف علاقمندان حوزه ای علم و دانش و فناوری توانسته است موفق عمل کند؟

130 مرکز علمی در مازندران فعالیت دارند و در تحصیلات تکمیلی و همچنین دانشجویی علاقمندان به فعالیت ای علمی زیاد داریمباید گفت،در دانشگاه گرایش ها و رشته ای مختلفی در زمینه های فرهنگی،سیاسی و اقتصادی وجود دارد و باید این سوال را هم طرح کنیم که آیا بسیج علمی توانساته است در جذب همه انواع رشته ا و گرایش ها موفق عمل کند؟؟پاسخ به این سوال اینست که دقبقا بسیج علمی در جذب همه گرایش های مختلف نیاز به کمک و  همیاری همه نیاز دارد تا بتواند چتر پوشش خود و حمایت از نخبگان را افزایش  دهد.

برای مثال در زمینه علوم انسانی با وجود اینکه در کشور سرمایه های فکری منحصر به فرد زیاد داریم اما این پرسش وجود دارد که چه تعداد فرد دانشجو داریم که در راستای اهداف انقلاب اسلامی توانسته باشد کتاب تالیف نماید؟ و یا به جای تدریس فلسفه غرب در دانشگاه ها آیا فردی کع شالوده فکری خوب در کشور دااشته باشد نسبت به تالیف کتاب اقدام کرده است؟

همه کتاب های تدریسی حوزه علوم انسانی ترجمه است.

علت و ریشه اساسی در عدم انجام فعالیت های شاخص در در چه چیز می دانید و ارزیابی می کنید؟

سوال مهمی دارم و آن اینست که چرا اساستید ما در تالیف کتب ایرانی و ترجمان اندیشه ایرانی اسلامی تلاش نمیکنند،پاسخ ساده است یا باید گفت اعتقادی ندارند  تا در این زمینه ا کارهای اساسی و زیربنایی انجام شود و یا اینکه شالوده علمی خود را خوب نشناخته اند.

ر علوم انسانی حداقل 100 سال عقب ماندگی داریم و در این زمینه ها اندیشمندان بزرگ نداریم ولی اگر غربی ها فرضیه ای را طرح می کنند شالوده علمی خود را خوب شناخته اند و بر آن اساس که نوعی انسال محوری است نظریه پردازی می کنند.اما ما در خدامحوری تاکنون چه اقداماتی انجام داده ایم ؟اساتید دانشگاهی ما ذلئما با ترجمه کتاب های غربی تدریس انجام می دهند و نمی دانم در این زمینه حوزه های علمی باید وارد شوند و یا دانشگاه ها اما در هر صورت باید به صورت بنیادین اندیشه ها را بارور کرد.

آیا بسیج علمی هم می تواند در بیداری اندیشه ا وارد شود؟

بسیج علمی می تواند ولی مهم تر از همه این ها بسیج اساتید است تا با ورود در این حوزه ها موثر می تواند باشد.و از همه مهم تر بسیج طلاب است که می تواند اثرگذار تر باشد.

راهکارها برای جذب بیشتر و فعالیت های اجرایی کارا تر چگونه است؟

در رشته فیزیک برای مثال قوانین مشخص وجود دار و یا در علوم انسانی بن مایه ای هستی مورد توجه قرار گرفته است ولی هدف در علوم مختلف متفاوت است و در علوم طبیعی امکان اجراییات بیشتری وجود دارد.

و در کشور پروزه ای علوم انسانی از پروژه ای اساسی است  و در اروپا اولین رشته مهم پزشکی و پس از آن تاریخ است که اهمیت علوم انسانی را نشان می دهد.

تسنیم:اقدام بسیج علمی در شناسایی علم چگونه است؟

بسیج علکی تلاش کرده است تا در جنش علمی مورد تاکید مقام معظم رهبری فعالیت کند. در بسیج علمی مازندران برنامه ایی داریم که برای پیشرفته شدن استان و کشور کارامد باشد.

هم اکنون اگر هرفردی با یک ایده به نهاد و یا یک سازمان مراجعه کند با این مسئله روبرو می شود که ایده اولیه را بسازید و تا جایی که اطلاع داریم حمایت مالی ندارند اما بسیج علمی این نقص را رفع کرده  و زنجیره مکملی سایر نهادها شده است و اگر هر فردی ایده ای داشته باشد پس از داوری توسط داوران اگر تشخیص داده شود که نمونه قابل عملیاتی شدن است تا سقف 3میلیون تومان کمک بلاعوض اعتبار به فرد پرداخت می شود و اگر قالب بندی نداشته باشد به ازای ساخت نمونه صنعتی امکانات کمک 5میلیون تومانی پرداخت خواهد شد..

علاوه براین به ازای ساخت نمونه صنعتی در مراکز رشد امکانات مکان،و کمک مالی تا سقف 5میلیون تومان پرداخت می شود.

در صورتی که فرد به مبالغ بیشتری برای هزینه نیاز داشته باشد در تهران داوری ها انجام می شود و پس از آن 10 تا 20 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می شود.

تسنیم:میزان حمایت های مالی بسیج علمی تاکنون چه میزان بوده است؟

تاکنون در6ماهه اول 30 طرح با 60 میلیون تومان اعتبار اختصاص پیدا کرد.

اولویت پرداخت با بسیجیان بود؟

در بسیج علمی به این موضوع توجه نمی کنیم که حتما فرد دریافت کننده بسیجی باشد و بیشتر طرح ها ملاک قرار می گیرند و بسیجی کسی است که در راه اعتلای کشورش کمک بکند و سعی داریم تا افراد بیشتر بتوانند با فعالیت های بسیج علمی آشنا بشوند.

جشنواهرمخترعین و مبتکرین هم دارید؟

پارسال چهردهمین جشنواره بسیج مخترعین بود و 70 مخترع با 107 طرح شرکت کردند و بزرگترین نمایشگاه کشوری در استان ها در استان مازندران برگزار شدو پارسال جایگاه ما در بسیج علمی کشور جایگاه نخست بود و امسال هم بنا داریم تا نمایشگاه برگزار کنیم.

کارآفرینی ایده ای تبدیل شده در کارآفرینی بیشتر استفاده شود؟

مشکل اساسی نخبگان بسیجی بحث کارآفرینی است  و تمامی مشکلات پس از صنعتی شدن ایده ها اینست که طرح ها در صنعت و یا در بروکراسی های اداری به نتیجه مطلوب و گسترده نمی رسد.

اما یک موضوع هم لازم است مدنظر مخترعین قرار بگیرد و آن اینست که صنعتگران برای خرید یک دستگاه نیاز به اعتماد دارند و سود اقتصادی در کار تولیدی حرف اول صنعتگران است .

اما در ادارت دولتی با وجود اطمسنان سازی حاضر می شوند یک جنس خارجی خریداری کنند اما جنس تولید شده را استفاده نمی کنند.

در مازندران بسیاری از تولیدات دانش بنیان با اولویت نیاز استانی تهیه می شود اما تعداد اندکی استفاده می شود و برای حمایت از مخترعین توجه به خرید تولیدات آن ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

به همه مخترعین پیشنهاد می کنم طرح حهای خود را به مدت یکسال به صورت آزمایشی مورد ارزیابی قرار دهند و سودآوری آن را ارزیابی کرده تا اطمینان بخشی ر فضای بهتری میان مخترعان و صاحبان ایده و صنعت انجام شود.

ارتباط بسیج علمی با پارک علو فناوری و یا سلیر مراکز علمی مانند پزوهش سراهای دانش آموزی چگونه است؟

ارتباط با پارک بسیار خوب و مثبت است و پیوند این دو نهاد مهم علم پرور سبب ساماندهی بهتر مخترعان دانش و فکر می شود.

بیشتر مخترعین پس از ثبت ایده به بانک معرفی می شوند.

با پژوهش سراهای دانش آموزی ارتباط خاصی نداریم و با وجودی که بارها برای گسترش همکاری ها مراجعه کردیم اما مدیران مجموعه مایل به فعالیت با بسیج نیستند.

برای حمایت از مغز های خاکستری فکر می کنید در حال حاضر چه چیزی اهمیت دارد؟

در حمایت از استعدادها خیلی نیاز به فعالیت های دنباله دار و مکمل هست اما متاسفانه موازی کاری در زمینه حمایت از نخبگان علمی در مقاطع مختلف دانش آموزی و دانشجویی زیاد است و همدیگر را هم کامل نمی کنند. همه ابزارهای شناسایی استعدادها را در اختیار داریم و از هر گونه جلسه با آموزش وپرورش حمایت کرده و از همین تریبون برای شناسایی استعدادها دعوت به عمل می آورم تا بتوانیم اقدامات مکمل را سرعت بخشیم.

بسیج علمی در حال حاضر از فعالیت های فناورانه بیشتر حمایت می کند.

در تحقق شعار"ما می توانیم"بسیج علمی چه نقشی می تواند ایفا نماید؟

شعار "ما ی توانیم"با حرف زدن تحقق نمی یابد بلکه به اقدام و عمل نیاز دارد.مگر در سامانه های موشکی تحریم نبودیم؟چه چیز باعث شد بتوانیم در این زمینه رشد کنیم و سلاح علم را در میدان عمل بکار بگیریم؟

چرا در زمینه های نظامی تیران به این درجه از اقتدار رسیده است؟آیا با حرف به این نقطه رسیدیم؟آیا شهید تهرانی مقدم فقط حرف زد ؟ یا اقدام و عمل را بکارگرفت؟؟او اول توکل کرد . پس از آن به آنچه اعتقاد داشت عمل کرد بنابراین به شعار "ما می توانیم "اعتقاد  داشت.

ما نی توانیم وجود داردد و امروز متخصصان علمی ما بهترین واسیل پژشکی را تولید می کنند و با وجود همه تحریم ها این اتفاقات علمی ضورت گرفت که نباید شتاب تولید علم متوقف شود و کسانی هم که می گویند"ما نمی توانیم"باید بیایند یا بازدید کنند از تولیدات . و یا اگر از این تولیدات خبر داد و "ما نمی توانیم" را در جامعه تزریق می کند


پژوهش سراهای خسته /مغزهای خاکستری سردرگم

پژوهش سراهای خسته /مغزهای خاکستری سردرگملینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : پژوهش سراهای خسته /مغزهای خاکستری سردرگم

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir